Date | Teams/Event | Time | Score | Links |
---|---|---|---|---|
September | ||||
Fri. 1 | CWRU at Tommy Evans Invitational |
|
||
Brandeis at Wellesley Invitational |
|
|||
Carnegie Mellon at Panther Open |
|
|||
Emory at Kennesaw Stan Sims Opener |
|
|||
NYU at Vassar Season Starter |
|
|||
UChicago at St. Francis Twilight |
|
|||
Rochester at Houghton Highlander Short Course |
|
|||
Greenville at WashU |
|
|||
Sat. 9 | NYU at Vassar Ron Stonitsch Invitational |
|
||
Fri. 15 | CWRU at All-Ohio Championship |
|
||
Sat. 16 | Emory at Converse Kickoff |
|
||
NYU at Manhattan Invitational |
|
|||
UChicago, WashU at Wheaton Gil Dodds Invitational |
|
|||
Rochester Invitational |
|
|||
Sat. 23 | Brandeis at Williams Invitational |
|
||
Carnegie Mellon, CWRU at Dickinson Long-Short Invitational |
|
|||
Fri. 29 | UChicago at Joe Piane Invitational |
|
||
CWRU at Ohio Wesleyan Invitational |
|
|||
WashU at Gans Creek Classic |
|
|||
Sat. 30 | UChicago at Ranger Open |
|
||
Brandeis at Keene State Invitational |
|
|||
Carnegie Mellon, Emory, NYU, Rochester at Lehigh Paul Short Invitational |
|
|||
Emory at Berry Invitational |
|
|||
October | ||||
Sat. 7 | Carnegie Mellon Invitational |
|
||
NYU at Metropolitan Championship @ Newark, New Jersey/Branch Brooke Park |
|
|||
Sat. 14 | Brandeis, NYU at Connecticut College Invitational |
|
||
Carnegie Mellon, CWRU, Rochester at SUNY Geneseo Mike Woods Invitational |
|
|||
Emory at Rowan Border Battle |
|
|||
Emory at Upstate Invitational |
|
|||
UChicago, WashU at Augustana Brismann-Lundeen Invitational |
|
|||
Sat. 28 | UAA Cross Country Championships at CWRU * |
|
||
November | ||||
Thu. 2 | WashU at North Central |
|
||
Sat. 11 | Carnegie Mellon at NCAA Division III Mid-Atlantic Regional @ Lock Haven, Pennsylvania |
|
||
Brandeis at NCAA Division III East Regional @ Franklin Park, Boston |
|
|||
CWRU at NCAA Division III Great Lakes Regional @ Hunting Valley, Ohio |
|
|||
Emory at NCAA Division III South Regional @ Rome, Georgia |
|
|||
NYU, Rochester at NCAA Division III Niagara Regional @ Houghton University |
|
|||
UChicago, WashU at NCAA Division III Midwest Invitational |
|
|||
Sat. 18 | NCAA Division III Cross Country Championships % |
|
||
Hosted by Dickinson College | ||||
September | ||||
Thu. 1 | NYU at Vassar Season Starter |
|
||
Rochester at Houghton Highlander Short Course |
|
|||
Greenville at WashU |
|
|||
Fri. 2 | Carnegie Mellon at Panther Open @ Schenley Park |
|
||
Brandeis at Wellesley Invitational |
|
|||
CWRU Bill Sudeck Classic |
|
|||
Emory at Jacksonville State Foothills Invitational |
|
|||
UChicago at St, Francis Invitational |
|
|||
Sat. 10 | NYU at Vassar Ron Stonitsch Invitational |
|
||
Fri. 16 | Carnegie Mellon at Robert Morris Invitational |
|
||
CWRU at All-Ohio Twilight |
|
|||
Emory at Julius Johnson Invitational @ Macon, Georgia/Georgia Premier Course |
|
|||
UChicago at Michigan State Invitational |
|
|||
Sat. 17 | Brandeis at UMass Dartmouth Invitational |
|
||
NYU at Rochester Yellowjacket Invitational |
|
|||
UChicago, WashU at Wheaton Gil Dodd Invitational |
|
|||
Fri. 30 | Carnegie Mellon, Emory, NYU, Rochester at Lehigh Paul Short Invitational |
|
||
UChicago at Loyola Lakefront Invitational |
|
|||
October | ||||
Sat. 1 | WashU at Dan Huston Invitational @ Waverly, Iowa |
|
||
Brandeis at Keene State Invitational |
|
|||
CWRU, Rochester at Geneseo Mike Woods Invitational |
|
|||
National Warplane Museum | ||||
Emory at Alexander Asics Invitational @ Fairburn, Georgia/Bouckart Farms |
|
|||
UChicago at Aurora Meet |
|
|||
Fri. 7 | NYU at Metropolitan Championship |
|
||
Sat. 8 | Carnegie Mellon Invitational |
|
||
Schenley Park | ||||
Fri. 14 | Emory at Alabama-Birmingham Blazer Classic |
|
||
Sat. 15 | Brandeis, NYU at Connecticut College Invitational |
|
||
Carnegie Mellon, CWRU at Oberlin Inter-Regional Battle |
|
|||
UChicago, WashU at Augustana Brismann-Lundeen Invitational |
|
|||
Rochester at Rowan Inter-Regional Border Battle |
|
|||
Sat. 29 | UAA Cross Country Championships * |
|
||
Hampton, Georgia/Nash Farm Battlefield | ||||
November | ||||
Thu. 3 | WashU at North Central |
|
||
Fri. 4 | CWRU at Wooster Twilight |
|
||
Sat. 12 | NYU, Rochester at NCAA Division III Niagara Regional |
|
||
Rochester, NY/Genesee Valley Park | ||||
Brandeis at NCAA Division III East Regional @ Bowdoin College/Brunswick, Maine |
|
|||
Carnegie Mellon at NCAA Division III Mid-Atlantic Regional @ Lock Haven, Pennsylvania |
|
|||
CWRU at NCAA Division III Great Lakes Regional @ Holland, Michigan/West Ottawa Golf Club |
|
|||
Emory at NCAA Division III South Regional @ Newport News, Virginia/Lee Hall Mansion |
|
|||
UChicago, WashU at NCAA Division IIII Midwest Regional |
|
|||
Sat. 19 | NCAA Division III Cross Country Championships % @ Lansing, Michigan/Forest Akers Golf Course |
|
||
September | ||||
Wed. 1 | Oglethorpe at Emory |
|
||
Lullwater Preserve | ||||
Greenville at WashU |
|
|||
NYU at Vassar Season Starter |
|
|||
Thu. 2 | CWRU Bill Sudeck Classic |
|
||
Hunting Valley, OH | ||||
Fri. 3 | Carnegie Mellon vs. Duquesne @ Clinton, PA |
|
||
Brandeis at Wellesley Invitational |
|
|||
UChicago at St. Francis Invitational |
|
|||
Rochester at St. John Fisher Terry Rodenbeck Invitational |
|
|||
Fri. 17 | CWRU at All-Ohio Championship @ Cedarville, OH |
|
||
Carnegie Mellon vs. Robert Morris @ Clinton, PA |
|
|||
UChicago at Michigan State Invitational |
|
|||
Sat. 18 | Brandeis at UMass Dartmouth Invitational |
|
||
CWRU at Allegheny Classic |
|
|||
Emory at Converse Kickoff @ Spartanburg, SC |
|
|||
UChicago at Wheaton Invitational |
|
|||
NYU at Rochester Yellowjacket Invitational |
|
|||
WashU at Tom Hoffman Invitational |
|
|||
Sat. 25 | Rochester at Roberts Wesleyan Harry Anderson Invitational |
|
||
October | ||||
Fri. 1 | Brandeis, NYU at Paul Short Invitational @ Lehigh University |
|
||
Sat. 2 | Brandeis at Keene State Invitational |
|
||
CWRU at Mike Woods Invitational @ Mount Morris, NY |
|
|||
Emory at Louisville Sports Commission Classic @ Louisville, Kentucky/Tom Sawyer Park |
|
|||
UChicago at Wisconsin-Parkside Open |
|
|||
Rochester at SUNY Geneseo Mike Woods Invitational |
|
|||
WashU at Don Huston Invitational @ Waverly, IA |
|
|||
Fri. 8 | NYU at Metropolitan Championship @ Van Cortlandt Park |
|
||
Sat. 9 | Carnegie Mellon Invitational |
|
||
Schenley Park | ||||
Sat. 16 | Brandeis at Connecticut College Invitational |
|
||
Carnegie Mellon, CWRU at Oberlin Interregional Battle |
|
|||
Emory at UAB Classic |
|
|||
Emory at Berry Invitational |
|
|||
UChicago at Augustana Invitational |
|
|||
Rochester at Rowan Inter-Regional Border Battle |
|
|||
WashU at Brissman-Lundeen Invitational |
|
|||
Sat. 30 | UAA Cross Country Championship * |
|
||
Hosted by University of Rochester | ||||
November | ||||
Thu. 4 | WashU at Red/White Invitational |
|
||
Sat. 13 | Brandeis at New England Division III Regional Championship |
|
||
Carnegie Mellon at Mid-Atlantic Division III Regional Championship |
|
|||
CWRU at Great Lakes Division III Regional Championship |
|
|||
Emory at South/Southeast Division III Regional Championship |
|
|||
UChicago, WashU at Midwest Division III Regional Championship |
|
|||
Rochester at Niagara Division III Regional Championship |
|
|||
NYU at Atlantic Division III Regional Championship |
|
|||
Sat. 20 | NCAA Division III Cross Country Championship % @ Louisville, Kentucky/Tom Sawyer Park |
|
||
August | ||||
Fri. 30 | Wellesley 27, Brandeis 31 | 27-31 |
|
|
Emory 4th of 14 at Jacksonville State Strut's Opener @ Choccolocco Sports Complex/Oxford, Alabama | 4th of 14 |
|
||
NYU 1st of 3 at Ramapo College of New Jersey Opener | 1st of 3 |
|
||
Chicago 1st of 14 at St. Francis Invitational | 1st of 14 |
|
||
Rochester 6th of 10 at St. John Fisher Terry Rodenbeck Invitational | 6th of 10 |
|
||
Sat. 31 | Carnegie Mellon 2nd of 3 at Duquesne Duals @ Schenley Park/Pittsburgh, Pennsylvania | 2nd of 3 |
|
|
CWRU 1st of 3 at Bill Sudeck Stampede | 1st of 3 |
|
||
Squire Valleevue Farm | ||||
September | ||||
Fri. 6 | Chicago 2nd of 9 at UW-Parkside Invitational | 2nd of 9 |
|
|
Sat. 7 | CWRU 5th of 24 at Calvin Invitational | 5th of 24 |
|
|
NYU 2nd of 5 at Vassar Ron Stontisch Invitational | 2nd of 5 |
|
||
Fri. 13 | Emory 9th of 12 at UT-Chattanooga Twilight Meet | 9th of 12 |
|
|
Sat. 14 | Carnegie Mellon 1st, CWRU 3rd of 6 at Allegheny Invitational @ Meadville, Pennsylvania | 1st, 3rd of 6 |
|
|
Rochester 3rd of 16 at Yellowjacket Invitational | 3rd of 16 |
|
||
Sat. 21 | Brandeis 13th of 37 at UMass-Dartmouth Invitational | 13th of 37 |
|
|
Emory 6th of 21 at Rhodes Invitational | 6th of 21 |
|
||
Chicago 1st, Washington 2nd of 11 at Wheaton (IL) Gil Dodds Invitational | 1st, 2nd of 11 |
|
||
NYU 2nd of 18 at Bard Fred Pavlich Invitational | 2nd of 18 |
|
||
Sat. 28 | CWRU 9th of 35 at All-Ohio Championships @ Cedarville, Ohio | 9th of 35 |
|
|
Rochester 3rd of 21 at Geneseo Mike Woods Invitational | 3rd of 21 |
|
||
October | ||||
Fri. 4 | Chicago 1st of 18 at Augustana Invitational | 1st of 18 |
|
|
Sat. 5 | Brandeis 3rd of 19 at Keene State Invitational | 3rd of 19 |
|
|
NYU 2nd of 41 (White) at Paul Short Invitational @ Lehigh University | 2nd of 41 |
|
||
CWRU 7th, Emory 10th of 37 at Louisville Sports Commission Classic @ Louisville, Kentucky/Tom Sawyer State Park | 7th, 10th of 37 |
|
||
Emory at Jacksonville State Foothills Invitational |
|
|||
Washington 1st of 13 at Dan Huston Invitational @ Waverly, Iowa | 1st of 13 |
|
||
Fri. 11 | Chicago 1st of 10 at Benedictine Invitational | 1st of 10 |
|
|
Sat. 12 | Carnegie Mellon 2nd of 15 at CMU Invitational | 2nd of 15 |
|
|
Hampton Inn Pittsburgh-University/Medical Center Invitational | ||||
Sat. 19 | CWRU 7th of 32 at Inter-Regional Rumble @ Oberlin, Ohio | 7th of 32 |
|
|
Rochester 8th, Brandeis 10th of 28 at Connecticut College Invitational | 8th, 10th of 28 |
|
||
Carnegie Mellon 4th, NYU 5th of 27 at Rowan Inter-Regional Invitational @ Rowan University/Glassboro, New Jersey | 4th, 5th of 27 |
|
||
Emory 2nd of 13 at Berry Invitational | 2nd of 13 |
|
||
Chicago 2nd of 34 at UW-Oshkosh Invitational | 2nd of 34 |
|
||
Washington 1st of 34 at Brooks Invitational @ Winnecone, Wisconsin/Lake Breeze Golf Club | 1st of 34 |
|
||
November | ||||
Sat. 2 | UAA Cross Country Championship * |
|
||
Carnegie Mellon University/Schenley Park | ||||
Sat. 9 | NYU at ECAC Championships |
|
||
Sat. 16 | Brandeis at NCAA New England Regional % @ Bowdoin University/Brunswick, Maine |
|
||
Carnegie Mellon at NCAA Mideast Regional % @ Lehigh University/Bethlehem, Pennsylvania |
|
|||
CWRU 9th of 34 at NCAA Great Lakes Regional % @ Calvin College/Grand Rapids, Michigan | 9th of 34 |
|
||
Emory at NCAA South/Southeast Regional % @ Memphis, Tennessee/Shelby Farms Park |
|
|||
NYU, Rochester at NCAA Atlantic Regional % @ St. Lawrence University |
|
|||
Washington 1st, Chicago 2nd of 35 at NCAA Midwest Regional % @ Oshkosh, Wisconsin | 1st, 2nd of 35 |
|
||
Sat. 23 | NCAA Division III Cross Country Championships % @ Spalding University/Louisville, Kentucky |
|
||
September | ||||
Sat. 5 | Carnegie Mellon at Duquesne Duals |
|
||
August | ||||
Fri. 31 | Brandeis 1st of 4 at Wellesley Invitational | 6:00 pm |
|
|
CWRU 1st of 3 at Bill Sudeck Sunset Classic Stampede | 6:15 pm |
|
||
Emory 1st of 2 at Berry College Watermelon Run | 7:15 pm |
|
||
NYU 3rd of 11 at Ramapo Opener | 5:00 pm | 3rd of 11 |
|
|
Chicago 1st of 14 at St. Francis Twilight Invitational | 6:25 pm | 1st of 14 |
|
|
Rochester 1st of 4 at St. John Fisher Early Season Opener | 6:45 pm |
|
||
September | ||||
Sat. 1 | Carnegie Mellon 3rd of 6 at Duquesne Duals | 9:00 am | 3rd of 6 |
|
Sat. 8 | NYU 4th of 7 at Vassar Invitational | 10:00 am | 4th of 7 |
|
Sat. 15 | NYU 5th of 17 at Rowan Bill Fritz Invitational | 10:00 am | 5th of 17 |
|
Brandeis 1st of 45 at UMass-Dartmouth Invitational | 10:00 am | 1st of 45 |
|
|
Carnegie Mellon 1st, CWRU 2nd of 7 at Allegheny Invitational | 10:40 am | 1st, 2nd of 7 |
|
|
Emory at Furman Classic | Cancelled |
|
||
Washington 1st, 3rd of 17 at Wheaton Gil Dodds Invitational | 9:15 am | 1st, 3rd of 17 |
|
|
Rochester 2nd of 16 at Yellowjacket Invitational | 11:00 am | 2nd of 16 |
|
|
Emory 3rd of 22 at Montevallo Falcon Classic | 3rd of 22 |
|
||
Sat. 29 | Brandeis 1st of 18 at Bowdoin Invitational | 12:00 pm | 1st of 18 |
|
Rochester 4th, Carnegie Mellon 13th, NYU 43rd of 43 at Paul Short Invitational @ Lehigh University | 1:00 pm | 4th, 13th, 43rd of 43 |
|
|
CWRU 14th of 38 at All-Ohio Championships @ University of Akron | 1:00 pm | 14th of 38 |
|
|
Emory 2nd of 19 at Jacksonville State Foothills Invitational | 9:50 am | 2nd of 19 |
|
|
Washington 6th, Chicago 16th of 33 at Loyola Lakefront Invitational | 11:15 am | 6th, 16th of 33 |
|
|
Rochester 6th of 19 at Geneseo Mike Woods Invitational | 11:00 am | 6th of 19 |
|
|
October | ||||
Fri. 5 | Chicago 1st of 20 at Benedictine Invitational | 4:00 pm | 1st of 20 |
|
Sat. 6 | Carnegie Mellon 3rd of 9 at CMU Invitational | 10:00 am | 3rd of 9 |
|
Sat. 13 | Brandeis at Connecticut College Invitational | 12:00 pm |
|
|
Rochester 4th, Carnegie Mellon 7th, NYU 31st of 39 at Rowan Inter-Regional Invitational | 11:00 am | 4th, 7th, 31st of 39 |
|
|
CWRU 2nd of 26 at Oberlin Inter-Regional Rumble | 10:00 am | 2nd of 26 |
|
|
Washington 1st, Brandeis 3rd, Chicago 7th, Emory 10th of 52 at NCAA Division III Pre-Nationals @ Winnecone, Wisconsin/Lake Breeze Golf Club | 11:30 am | 1st, 3rd, 7th, 10th of 52 |
|
|
Emory 7th of 24 at Berry Invitational | 10:00 am | 7th of 24 |
|
|
Fri. 19 | NYU 1st of 3 at Monmouth Tune-Up | 9:00 am | 1st of 3 |
|
Sat. 20 | Emory 5th of 19 at Bobcat Invitational @ Milledgeville, Georgia/The Farm at Georgia College | 9:30 am | 5th of 19 |
|
Sun. 28 | UAA Cross Country Championship * | 1:00 pm |
|
|
Hosted by University of Chicago at Somers, Wisconsin | ||||
November | ||||
Thu. 1 | Washington 1st of 6 at North Central Meet | 4:00 pm | 1st of 6 |
|
Sat. 3 | NYU 3rd of 8 at ECAC Championships | 11:00 am | 3rd of 8 |
|
Sat. 10 | Brandeis 4th of 57 at New England Division III Championships @ Bowdoin University/Brunswick, Maine | 12:00 pm | 4th of 57 |
|
Carnegie Mellon 3rd of 47 at Mideast Regional | 11:00 am | 3rd of 47 |
|
|
CWRU 8th of 33 at Great Lakes Regional | 11:00 am | 8th of 33 |
|
|
Emory 1st of 32 at South/Southeast Regional @ Berry College/Clara Bowl | 11:00 am | 1st of 32 |
|
|
Rochester 5th, NYU 25th of 44 at Atlantic Regional @ Rowan University/Glassboro, New Jersey | 11:00 am | 25th of 44 |
|
|
Washington 1st, Chicago 4th of 36 at Midwest Regional | 11:00 am | 1st, 4th of 36 |
|
|
Sat. 17 | NCAA Division III Cross Country Championships % @ Oshkosh, Wisconsin | 1:00 pm |
|
|
September | ||||
Fri. 1 | Brandeis 1st of 4 at Wellesley Invitational | 1st of 4 |
|
|
CWRU 1st of 4 at Sudeck Sunset Classic Stampede | 1st of 4 |
|
||
Hunting Valley, OH | ||||
Emory 1st of 5 at Georgia DIII Invitational @ Mount Berry, GA | 1st of 5 |
|
||
NYU 2nd of 4 at Vassar Season Starter | 2nd of 4 |
|
||
Chicago 1st of 11 at St. Francis Twilight Invitational | 1st of 11 |
|
||
Rochester 4th of 5 at Brockport Opener | 4th of 5 |
|
||
Washington 15, Greenville 49 | 15-49 |
|
||
Sat. 2 | Carnegie Mellon at Duquesne Duals @ Schenley Park, Pittsburgh |
|
||
Fri. 8 | NYU 4th of 4 at Columbia Invitational | 4th of 4 |
|
|
Sat. 9 | CWRU 6th of 16 at Ohio Wesleyan Invitational | 6th of 16 |
|
|
Emory 5th of 17 at Furman Classic | 5th of 17 |
|
||
Chicago 3rd of 11 at Wisconsin-Parkside Midwest Open | 3rd of 11 |
|
||
Rochester 1st of 11 at Hamilton Short Course Invitational | 1st of 11 |
|
||
Sat. 16 | Brandeis 3rd of 40 at UMass-Dartmouth Invitational | 3rd of 40 |
|
|
Carnegie Mellon 1st of 11 at Allegheny Invitational | 1st of 11 |
|
||
CWRU 2nd of 11 at Allegheny Gator Invitational | 2nd of 11 |
|
||
Emory 3rd of 15 at Georgia College Bobcat Invitational | 3rd of 15 |
|
||
Washington 1st of 13 at Gil Dodd Invitational @ Winfield, Illinois | 1st of 13 |
|
||
Sat. 23 | Rochester 16th of 26 at Williams Purple Valley Classic | 16th of 26 |
|
|
Fri. 29 | Carnegie Mellon 6th, NYU 10th of 20 at Paul Short Invitational @ Lehigh University | 6th, 10th of 20 |
|
|
CWRU 14th of 40 at All-Ohio Championships | 14th of 40 |
|
||
Cedarville College | ||||
Chicago 1st of 10 at Olivet Nazarene Midwest Intercollegiate | 1st of 10 |
|
||
Washington 1st of 8 at Millikin H.W. Wright Classic | 1st of 8 |
|
||
Sat. 30 | Brandeis 1st of 9 at Keene State Invitational | 1st of 9 |
|
|
Emory 1st of 21 at Jacksonville State Foothills Invitational | 1st of 21 |
|
||
Rochester 4th of 15 at Geneseo Mike Woods Invitational | 4th of 15 |
|
||
October | ||||
Sat. 7 | Carnegie Mellon 5th of 16 at Carnegie Mellon Invitational | 5th of 16 |
|
|
Schenley Park, Pittsburgh | ||||
NYU 2nd of 16 at Houghton Highlander Invitational | 2nd of 16 |
|
||
Chicago 5th of 10 at Lucian Rosa Invitational @ Kenosha, Wisconsin | 5th of 10 |
|
||
Fri. 13 | NYU 8th of 14 at Metropolitan Championships | 8th of 14 |
|
|
Sat. 14 | CWRU at Inter-Regional Rumble @ Oberlin College |
|
||
Brandeis 6th of 21 at Connecticut College Invitational | 6th of 21 |
|
||
Carnegie Mellon 6th of 26 at Rowan Inter-Regional Invitational | 6th of 26 |
|
||
CWRU 2nd, Rochester 4th of 13 at Yellowjacket Invitational | 2nd, 4th of 13 |
|
||
Washington 5th, Chicago 8th, Emory 11th of 36 at Principia Cowbell Classic | 5th, 8th, 11th of 36 |
|
||
Emory 3rd of 23 at Berry Invitational | 3rd of 23 |
|
||
Sat. 28 | UAA Cross Country Championship at NYU * |
|
||
November | ||||
Thu. 2 | Washington 1st of 8 at North Central Meet | 1st of 8 |
|
|
Sat. 4 | NYU 1st of 12 at ECAC Championships @ Hudson Valley Sports Dome | 1st of 12 |
|
|
Sat. 11 | Brandeis 8th of 56 at New England Regional Championships @ Southern Maine | 8th of 56 |
|
|
Carnegie Mellon 4th of 49 at NCAA Mideast Regional @ Big Spring HS, Newville, PA | 4th of 49 |
|
||
CWRU 8th of 35 at Great Lakes Regional @ Powell, OH | 8th of 35 |
|
||
Emory 4th of 31 at South/Southeast Regional @ Newport News, Virginia | 4th of 31 |
|
||
Rochester 7th, NYU 9th of 41 at Atlantic Regional @ Houghton College | 7th, 9th of 41 |
|
||
Washington 2nd, Chicago 5th of 37 at Midwest Regional @ Rock Island, Illinois | 2nd, 5th of 37 |
|
||
Sat. 18 | NCAA Division III Cross Country Championships @ Principia College |
|
||
September | ||||
Thu. 1 | Emory 1st of 6 at Berry College | 1st of 6 |
|
|
Fri. 2 | CWRU 1st of 3 at Bill Sudeck Classic | 1st of 3 |
|
|
Chicago 1st of 11 at St. Francis (IL) Invitational | 1st of 11 |
|
||
Rochester 5th of 6 at St. John Fisher Flower City Opener | 5th of 6 |
|
||
Washington 2nd of 9 at Gabby Reuveni Early Bird | 2nd of 9 |
|
||
Sat. 3 | Brandeis 1st of 5 at Roger Williams Invitational | 1st of 5 |
|
|
Carnegie Mellon at Duquesne Duals |
|
|||
Fri. 9 | Chicago 1st of 14 at Aurora Invitational | 1st of 14 |
|
|
Sat. 10 | Emory 2nd of 17 at Furman Classic | 2nd of 17 |
|
|
NYU 8th of 15 at Vassar Ron Stonitsch Invitational | 8th of 15 |
|
||
Sat. 17 | Brandeis 1st of 37 at UMass-Dartmouth Invitational | 1st of 37 |
|
|
Carnegie Mellon 4th of 18 at Saint Vincent Invitational | 4th of 18 |
|
||
CWRU 5th, Rochester 13th of 26 at Yellowjackets Invitational | 5th, 13th of 26 |
|
||
CWRU 8th of 13 at Behrend Invitational | 8th of 13 |
|
||
Washington 1st of 12 at Gil Dodds Invitational | 1st of 12 |
|
||
Winfield, IL | ||||
Emory 4th of 12 at Montevallo Falcon Classic | 4th of 12 |
|
||
Fri. 23 | Chicago 1st of 24 at Augustana Invitational | 1st of 24 |
|
|
Sat. 24 | Rochester 4th of 21 at Roberts Wesleyan Harry Anderson Invitational | 4th of 21 |
|
|
NYU 12th of 23 at Williams Purple Valley Classic | 12th of 23 |
|
||
Fri. 30 | CWRU 14th of 43 at All-Ohio Championships | 14th of 43 |
|
|
Cedarville, OH | ||||
Chicago 1st of 13 at Illinois Intercollegiates | 1st of 13 |
|
||
Bourbonnais, IL | ||||
October | ||||
Sat. 1 | Emory 3rd, Carnegie Mellon 14th of 39 at Greater Louisville Classic | 3rd, 14th of 39 |
|
|
Rochester 26th, NYU 37th of 42 at Lehigh Paul Short Run | 26th, 37th of 42 |
|
||
Rochester 12th of 22 at SUNY Geneseo Mike Woods Invitational | 12th of 22 |
|
||
Washington 1st of 3 at SIUE-Edwardsville John Flamer Invitational | 1st of 3 |
|
||
Fri. 7 | NYU 8th of 12 at Metropolitan Championships | 8th of 12 |
|
|
Van Courtlandt Park | ||||
Sat. 8 | Brandeis 4th of 41 at James Early Invitational | 4th of 41 |
|
|
Westfield, MA | ||||
Carnegie Mellon 4th of 10 at CMU Invitational | 4th of 10 |
|
||
Chicago at Lucian Rosa Invitational |
|
|||
Kenosha, WI | ||||
Sat. 15 | CWRU 6th, Carnegie Mellon 14th of 29 at Inter-Regional Rumble | 6th, 14th of 29 |
|
|
Oberlin, OH | ||||
Brandeis 5th of 21 at Connecticut College Invitational | 5th of 21 |
|
||
Washington 1st, Chicago 3rd of 36 at Wisconsin-Oshkosh AAE Invitational | 1st, 3rd of 36 |
|
||
Emory 8th, Rochester 16th, NYU 30th of 45 at Rowan Inter-Regional Border Battle | 8th, 16th, 30th of 45 |
|
||
Emory 4th of 14 at Berry Invitational | 4th of 14 |
|
||
Sat. 29 | UAA Championship at Emory * |
|
||
McIntosh Reserve Park, Whitesburg, GA | ||||
November | ||||
Thu. 3 | Washington 2nd of 7 at North Central College | 2nd of 7 |
|
|
Sat. 12 | Emory 1st of 27 at South/Southeast Regional @ Berry College Clara Bowl Course | 1st of 27 |
|
|
Brandeis 6th of 59 at New England Regional | 6th of 59 |
|
||
Westfield, MA | ||||
Carnegie Mellon 10th of 51 at Mideast Regional | 10th of 51 |
|
||
Center Valley, PA | ||||
CWRU 11th of 31 at Great Lakes Regional | 11th of 31 |
|
||
Holland, MI | ||||
Washington 1st, 3rd of 38 at Midwest Regional | 1st, 3rd of 38 |
|
||
Oshkosh, WI | ||||
Rochester 7th, NYU 18th of 43 at Atlantic Regional | 7th, 18th of 43 |
|
||
Glassboro, NJ | ||||
Sat. 19 | NCAA Division III Championship % |
|
||
Louisville, KY (Tom Sawyer Park) | ||||
September | ||||
Tue. 1 | Emory 1st of 4 teams @ Cartersville, GA | 1st of 4 |
|
|
Washington 23, Greenville 32 | 23-32 |
|
||
Fri. 4 | CWRU 1st of 3 at Sudeck Sunset Classic Stampede | 1st of 3 |
|
|
Chicago 1st of 9 at Midwest Classic | 1st of 9 |
|
||
Bourbonnais, IL | ||||
Sat. 5 | Carnegie Mellon at Duquesne Duals |
|
||
Brandeis 2nd of 15 at Roger Williams Invitational | 2nd of 15 |
|
||
Rochester 1st of 5 at Flower City Opener | 1st of 5 |
|
||
Washington 2nd of 11 at Gabby Reuveni Early Bird | 2nd of 11 |
|
||
Sat. 12 | CWRU 4th of 25 at Calvin Knight Invitational | 4th of 25 |
|
|
Emory 1st of 22 at Furman Classic | 1st of 22 |
|
||
NYU 7th of 21 at Saratoga Invitational | 7th of 21 |
|
||
Sat. 19 | Brandeis 1st of 42 at UMass-Dartmouth Invitational | 1st of 42 |
|
|
CWRU 6th of 20 at Penn State-Behrend Invitational | 6th of 20 |
|
||
Washington 1st, Chicago 2nd of 13 at Wheaton Gil Dodd Invitational | 1st, 2nd of 13 |
|
||
Rochester 2nd of 20 at Yellowjacket Invitational | 2nd of 20 |
|
||
Sat. 26 | Carnegie Mellon 3rd of 18 at Dickinson Invitational | 3rd of 18 |
|
|
NYU 4th of 18 at Dickinson Invitational | 4th of 18 |
|
||
Rochester 9th of 20 at Roberts Wesleyan Harry Anderson Invitational | 9th of 20 |
|
||
October | ||||
Fri. 2 | CWRU 16th of 47 at All-Ohio Championships @ Cedarville College | 16th of 47 |
|
|
Chicago 1st of 17 at Illinois Intercollegiates @ Bourbonnais, IL | 1st of 17 |
|
||
Sat. 3 | Brandeis at Keene State Invitational | Canceled |
|
|
Emory 1st of 6 at Jacksonville State Foothills Invitational | 1st of 6 |
|
||
Rochester 8th of 32 at Geneseo Invitational/Pre-Regional | 8th of 32 |
|
||
Washington 1st of 7 at Southern Illinois-Edwardsville John Flamer Invitational | 1st of 7 |
|
||
Fri. 9 | NYU 6th of 14 at NYC Metro Championships @ Van Cortlandt Park | 6th of 14 |
|
|
Sat. 10 | Chicago 4th of 16 at UW-Parkside Lucian Rose Invitational | 4th of 16 |
|
|
Carnegie Mellon 4th of 21 at CMU Invitational | 4th of 21 |
|
||
Sat. 17 | Brandeis 6th, NYU 22nd of 24 at Connecticut College Invitational | 6th, 22nd of 24 |
|
|
Carnegie Mellon 1st, CWRU 2nd, NYU 4th of 29 at Oberlin Inter-Regional Rumble | 1st, 2nd, 4th of 29 |
|
||
Washington 1st, Chicago 3rd, Emory 5th of 46 at Wisconsin-Oshkosh Brooks Invitational | 1st, 3rd, 5th of 46 |
|
||
Rochester 3rd of 24 at Rowan Invitational | 3rd of 24 |
|
||
Sat. 31 | UAA Championship at Franklin Park, Boston * |
|
||
November | ||||
Thu. 5 | Chicago at North Central Cardinal Open |
|
||
Sat. 7 | NYU at ECAC Division III Championships |
|
||
Sat. 14 | Emory 1st of 27 at South/Southeast Regional @ Kernstown, VA | 1st of 27 |
|
|
Brandeis 8th of 56 teams at New England Regional @ Waterford, CT | 8th of 56 |
|
||
Carnegie Mellon 7th of 50 teams at Mideast Regional @ Carlisle, PA | 7th of 50 |
|
||
CWRU 4th of 33 teams at Great Lakes Regional @ Terra Haute, IN | 4th of 33 |
|
||
Rochester 5th, NYU 10th of 37 teams at Atlantic Regional @ Mt. Morris, NY | 5th, 10th of 37 |
|
||
Washington 1st, Chicago 3rd of 40 teams at Midwest Regional @ Rock Island, IL | 1st, 3rd of 40 |
|
||
Sat. 21 | NCAA Division III Championship % @ Whitetail Gold Course, Winneconne, WI |
|
||
August | ||||
Fri. 29 | Brandeis 21, Southern Maine 34 | Brandeis 21-34 |
|
|
Chicago 1st of 11 at Elmhurst Earlybird Invitational | 1st of 11 |
|
||
Elmhurst Earlybird Invitational | ||||
Sat. 30 | Carnegie Mellon at Duquesne Duals |
|
||
CWRU 1st of 2 at Bill Sudeck Classic | 1st of 2 |
|
||
Bill Sudeck Classic | ||||
Emory 1st of 4 at Berry College Fall Invitational | 1st of 4 |
|
||
Berry College Fall Invitational | ||||
Washington 2nd of 10 at Gabby Reuveni Early Bird | 2nd of 10 |
|
||
Gabby Reuveni Early Bird | ||||
September | ||||
Fri. 5 | Chicago 1st of 7 teams at Midwest Classic | 1st of 7 |
|
|
Sat. 6 | Rochester 4th of 13 teams at Oswego State Invitational | 4th of 13 |
|
|
Fri. 12 | Carnegie Mellon 2nd of 6 teams at Slippery Rock | 2nd of 6 |
|
|
Sat. 13 | CWRU 4th of 25 teams at Calvin Knight Invitational | 4th of 25 |
|
|
CWRU at Penn State-Behrend Invitational |
|
|||
Emory 1st of 17 teams at Furman Classic | 1st of 17 |
|
||
NYU 3rd of 14 teams at Rensselaer Invitational | 3rd of 14 |
|
||
Sat. 20 | Washington 2nd, Chicago 4th of 15 teams at Wheaton Gil Dodds Invitational | WU 2nd, UC 4th of 15 |
|
|
Brandeis 5th of 38 teams at Dartmouth Invitational | 5th of 38 |
|
||
Rochester 4th of 22 teams at Yellowjacket Invitational | 4th of 22 |
|
||
Carnegie Mellon 9th and 4th at Dickinson Long/Short Invitational | 9th and 4th |
|
||
NYU 1st of 6 teams at Monmouth Invitational @ Holmdel Park | 1st of 6 |
|
||
Monmouth Invitational | ||||
Fri. 26 | Chicago 1st of 35 teams at Augustana Invitational | 1st of 35 |
|
|
Sat. 27 | Emory 1st of 7 teams at Charlotte Invitational | 1st of 7 |
|
|
NYU 3rd of 27 teams at Wilmington Pre-National Meet | 3rd of 27 |
|
||
Rochester 17th of 23 teams at Roberts Wesleyan Harry Anderson Invitational | 17th of 23 |
|
||
October | ||||
Fri. 3 | CWRU 4th of 20 at All-Ohio Intercollegiate Championship | 4th of 20 |
|
|
Sat. 4 | Brandeis 2nd of 14 at Keene St. Invitational | 2nd of 14 |
|
|
Emory 1st of 5 at Jacksonville State Foothills Invitational | 1st of 5 |
|
||
Rochester 17th of 40 at at Lehigh Paul Short Cross Country Run | 17th of 40 |
|
||
Washington 1st of 6 at SIU-Edwardsville John Flamer Invitational | 1st of 6 |
|
||
Fri. 10 | NYU 4th of 12 at Metropolitan Championships | 4th of 12 |
|
|
Sat. 11 | Chicago 4th of 25 at Lucian Rosa Invitational | 4th of 25 |
|
|
Carnegie Mellon 4th of 17 at CMU Invitational | 4th of 17 |
|
||
Sat. 18 | NYU 4th, Brandeis 6th of 19 at Connecticut College Invitational | 4th of 19 |
|
|
CWRU 4th, Emory 7th, Carnegie Mellon 8th, Rochester 11th of 40 at Oberlin Inter-Regional Rumble | 4th of 40 |
|
||
Washington 7th, Chicago 9th of 42 at Wisconsin-Oshkosh Brooks Invitational | 7th of 42 |
|
||
Sat. 25 | Rochester 3rd of 10 at NYSCTC Championships | 3rd of 10 |
|
|
November | ||||
Sat. 1 | Washington 1st of 8 at UAA Championships * @ St. Louis, MO | 1st of 8 |
|
|
Thu. 6 | Chicago 3rd of 7 at North Central Cardinal Open | 3rd of 7 |
|
|
Sat. 15 | Carnegie Mellon 7th of 52 at Mideast Regional @ Newville, PA | 7th of 52 |
|
|
CWRU 5th of 35 at Great Lakes Regional @ Mason, OH | 5th of 35 |
|
||
NYU 9th, Rochester 11th of 40 at Atlantic Regional @ Rochester, NY | 9th of 40 |
|
||
Washington 1st, Chicago 3rd of 41 at Midwest Regional @ Oshkosh, WI | 1st of 41 |
|
||
Brandeis 13th of 57 at New England Regional @ Williamstown, MA | 13th of 57 |
|
||
Emory 1st of 29 at South Regional @ Rome, GA | 1st of 29 |
|
||
Sat. 22 | Washington 4th, Chicago 12th, Emory 29th of 32 at NCAA Championship % @ Mason, OH | 4th of 32 |
|
* Conference
% Post season
Bold team: Home event